Проект:
Изграждане на Център за аерокосмическо наблюдение - на два етапа - цялостен проект и внедрвяване на системи за дистанционно наблюдение, внедряване на наземни станции за получаване на сателитни данни и специализирани софтуери за обработката им
Центърът за аерокосмическо наблюдение
е създаден на два етапа с проект на програма ФАР - „Подкрепа за устойчиво управление на кризи на централно и местно ниво“.
В центъра са внедрени технологии за дистанционни изследвания на Земята от Космоса, в т.ч.:
• Две наземни сателитни станции за прием и обработка на данни в реално време
• На база разработени от НАСА алгоритми, ЦАН разполага с подробен набор от данни и физически параметри, даващи информация за моментното състояние на атмосфера- та, земната и водната повърхност
• Инсталирана система за хидродинамично моделиране на водни течения
• Методология за приблизителна оценка на вероятни количества валежи на база данните от метеорологичните сателити
• Създадена е национална база данни от агроклиматични данни и основни индекси за състоянието на растителната покривка, определени на база сателитни данни
• Инсталирана е първата в страната софтуерна система за локализиране на пожари на база сателитни данни в близко до реалното време
Центърът за аерокосмическо наблюдение осигурява:
1. Приемане и анализ на продукти от сателитни системи MODIS, NOAA AVHRR, Fung Yen и DMC
2. Актуализиране на карти и регистриране на настъпили изменения
3. Решения за мониторинг на бедствия и аварии: наводнения, пожари, суша
4. Географска информационна система и портал
Информацията се разпространява чрез WEB базирано решение, до крайни потребители - Главна дирекция пожарна безопасност и защита на населението / Главна Дирекция Гражданска защита / Оперативни центрове на ГДПБЗН.
С внедрените от Контракс решения на ЦАН:
• Осигурява наблюдение на територията на страната в реално време с помощта на технологиите за дистанционни изследвания на Земята от Космоса.
• Съдейства за своевременно и адекватно вземане на решения от компетентните органи на общинско, областно и национално ниво при заплаха или при възникнало бедствие.
• Превръща се в съществен елемент на интегрираната Национална система за управление на извънредни ситуации.
Данните от ЦАН могат да се използват както за извършването на различни видове оценки и анализи свързани с природните бедствия, така и за анализи в сферата на хидрологията, метеорологията, климатологията, океанологията, екологията, земеделието, антропо-генните замърсявания на водите и атмосферата и др.
Системата поставя основите на модерно дистанционно наблюдение и анализ и притежава голям потенциал за развитие с нови технологии и може да бъде много полезна за обществото.