Контракс инвестира в производството на софтуер и сервиз с помощта на европейско финансиране

от 11/10/2010

 sign_outside_w.jpg

На 29 септември 2010 г. фирма КОНТРАКС пусна в експлоатация закупения специализиран софтуер и необходимия за работа с него хардуер за развойна дейност и сервизни услуги. Инвестицията е на обща стойност 877 800 лв. като 60% от нея е съфинансирана от Оперативната програма „Конкурентоспособност”.

Точното наименование на проекта е „Инвестиции за производството на софтуер и предоставяне на сервизни услуги за комплексни ИКТ системи по световни стандарти”. Той се реализира с финансова подкрепа от спечелен грант по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013, финансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Управляващ орган на оперативната програма за България е Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, а договарящият орган е Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Договорът за безвъзмездна финансова помощ е по Приоритетна ос 2: „Повишаване на ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда”, Област на въздействие 2.1.: „Подобряване на технологиите и управлението в предприятията”, Операция 2.1.1.: „Технологична модернизация на предприятията”, Открита процедура за конкурентен подбор на проекти с определен срок за кандидатстване: BG161PO003-2.1.04 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия”. Проектът бе изпълнен за срок от 15 месеца.  

Общата цел на инвестицията е укрепване на капацитета на КОНТРАКС като разработчик на системи и системен интегратор. Тoзи капацитет ще увеличи възможностите на компанията за въвеждане в експлоатация, поддръжка и осъвременяване на създаваните от нея комплексни информационни и комуникационни технологични (ИКТ) системи. Инвестицията ще донесе дългосрочна конкурентоспособност в пазарна ниша, в която Контракс се специализира и развива, а именно нишата на сложни и мащабни ИТ решения за големи корпоративни клиенти и институции.

Специфичната цел на инвестицията е закупуване на специализиран софтуер и необходимия за работата с него хардуер за разработка на собствени софтуерни продукти и тяхното автоматизирано тестване, локализиране и отстраняване на дефекти, от една страна. От друга страна, целта е въвеждане на интегрирана система за поддръжка и управление на сервизните услуги, както и поддръжка и отстраняване на дефектите в информационните и комуникационните системи на клиентите на фирмата.

Малките и средните предприятия са гръбнакът на всяка икономика, за това и процедурата, по която КОНТРАКС спечели грант, за повишаването на конкурентоспособността чрез насърчаване и инвестициите в съвременни технологии и оборудване, отговаря напълно на целите на ОП Конкурентоспособност. За да бъде един бизнес конкурентен, той не може без технологични инвестиции. Специализацията на компанията е в технологичната модернизация на своите клиенти, за това инвестира в съвременни технологии и за самата себе си. Финансовата подкрепа на ЕС оказва помощ в тази насока.

С помощта на закупените по проекта нови софтуерни продукти ще се въведат нови услуги по поддръжката на изградените ИТ системи, както и ще се създаде база за създаване на нови софтуерни продукти, отговарящи на пазарното търсене. Софтуерите за автоматично тестване и елиминиране на грешките при създаване на програмни продукти ще подобрят развойния процес.
Системата за управление на сервизните услуги, която представлява другата част от проекта, тотално променя начина на предоставянето на услуги в областта на информационните технологии. Системата регистрира централизирано и управлява в реално време инцидентите, проблемите и промените. Осигурява се Help Desk, който да предоставя и онлайн сервизни услуги. До сега услугите са били предоставяни основно на място при клиента или по телефона след индивидуално регистриране и разрешаване на всеки проблем.

КОНТРАКС вече 18 години предлага на своите клиенти индивидуални и цялостни решения за бизнеса. Стратегията на компанията е все по-тясна специализация в изпълнение на комплексни ИКТ проекти, които отговарят на всички нужди от управление на информацията и комуникациите в дадена фирма или институция. Пазарът на сложните ИКТ проекти налага на КОНТРАКС, за да бъде конкурентна фирма, да има капацитет за разработка на собствен софтуер, пригоден според нуждите на съответния клиент и с минимум дефекти. Освен това да бъде в състояние да поддържа ефективно работеща системата на клиента и да отстранява текущите й проблеми бързо и точно. Съвременното тестване на софтуера за дефекти се извършва автоматизирано със специализирани софтуерни инструменти, чиято работа се обезпечава от тестови сървъри и мощни крайни работни станции, на които програмистите разработват и тестват произведените решения. Именно тези софтуерни инструменти и тестови сървъри се осигуряват със спечеления проект. Другият компонент на проекта включва инсталиране на единна система за управление на сервизните услуги с online сервизни услуги. Сервизната система ще регистрира в реално време проблемите на ИТ системите на клиентите и ще управлява тяхното разрешаване. Тя ще намали разходите по обслужване и управление на клиентските ресурси и ще повиши нивото на качество на обслужване.

В средносрочен и дългосрочен план КОНТРАКС цели да бъде водещ проектант и изпълнител на индивидуални ИКТ решения за големи клиенти в България и конкурентен системен интегратор на Балканите и в Европейския съюз. С помощта на спечеления грант фирмата усъвършенства материално-техническата база, която дава възможност да се създават и поддържат конкурентни ИКТ решения на големи български и чуждестранни клиенти. Не на последно място проектът ще доведе до откриване на нови работни места и ще допринесе за опазването на околната среда.  

Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от КОНТРАКС и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Договарящия орган.